15.6.2021. Muzej Kozare Prijedor, otvorenje izložbe Stoljeće arheoloških istraživanja u Rijeci

U utorak 15. lipnja 2021. u Muzeju Kozare Prijedor otvorena je izložba Stoljeće arheoloških istraživanja u Rijeci na kojoj su kronološki, po godinama otkrića, od 1914. do 2014., predstavljeni najvažniji arheološki lokaliteti i spomenici s područja Rijeke i okolice. Obrađeni materijali datiraju od razdoblja prapovijesti sve do 17. stoljeća. Autorice izložbe su dr. sc. Palma Karković Takalić, članica Katedre za umjetnost starog i srednjeg vijeka, Odsjeka za povijest umjetnosti, Filozofskog fakulteta u Rijeci i suradnica Petra Predoević Zadković, prof.

Izložba je nastala istraživačkim radom autorica u okviru projekta „Migracije, identiteti i kontekst srednjovjekovne umjetnosti Kvarnera“, koji sufinancira Sveučilište u Rijeci te njihovom suradnjom s Pomorskim i povijesnim muzejom Hrvatskog primorja Rijeka, Konzervatorskim odjelom u Rijeci, Hrvatskim restauratorskim zavodom i kolegama arheolozima koji su ustupili arhivsku dokumentaciju: stare nacrte, fotografije, karte te suvremene digitalne materijale s arheoloških i srodnih istraživanja.

Gostovanje izložbe u Muzeju Kozare Prijedor dio je projekta znanstveno-stručne razmjene između Katedre i Muzeja naziva Inter flumina Sanum et Oeneum. Arheološka baština kao povod suvremenom dijalogu. Projekt sufinanciraju Muzej Kozare Prijedor, Grad Rijeka i Filozofski fakultet u Rijeci. Cilj projekta je ostvariti stručni i znanstveni dijalog, utvrditi i usporediti način na koji se istražuju i interpretiraju srodni lokaliteti i spomenici, postavit temelj budućoj suradnji između navedenih

Terenska nastava studenata povijesti umjetnosti na Cresu

U organizaciji Katedre za umjetnost starog i srednjeg vijeka 27. svibnja 2021. održana je terenska nastava za studente povijesti umjetnosti u gradu Cresu i u Osoru. Studentima je razvoj grada Cresa predstavila Jasminka Ćus Rukonić, arheologinja, povjesničarka i dugogodišnja kustosica Creskog muzeja. Obilaskom grada upoznati
su s najznačajnijim graditeljskim i umjetničkim ostvarenjima grada Cresa. Posjetili su franjevački samostan, crkvu i muzej u Cresu, gradske bedemi, Gradsku vijećnicu, zbornu crkvu sv. Marije, crkvu creskog zaštitnika sv. Izidora i palaču Moisè. Kustosica Creskog muzeja Inge Solis studentima je predstavila Creski muzej i popratne izložbe, a Arheološku zbirku Osor Lošinjskog muzeja i Osor obišli su uz stručno vodstvo  povjesničarke umjetnosti i kustosice Marijane Dlačić.

 

Predavanja u palači Moisè

U palači Moisè, dana 27. svibnja 2021., doc. dr. sc. Barbara Španjol-Pandelo (Katedra za umjetnost starog i srednjeg vijeka, Odsjek za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci) i dr. sc. Matko Matija Marušić (nezavisni istraživač) održali su predavanje “Kasnosrednjovjekovna drvorezbarska umjetnička baština otoka Cresa”. U prvom je dijelu predavanja Matko Matija Marušić govorio o stanju istraživanja kasnosrednjovjekovne drvene skulpture sačuvane na otoku Cresu, dok je Barbara Španjol-Pandelo predstavila korska sjedala iz crkve creskog franjevačkog samostana.